x

Zapomenuté heslo

Zadejte vaši e-mailovou adresu na kterou zašleme nové heslo.

Historie a význam snubních prstenů

Snubní prsteny dnes pro většinu z nás patří k neodmyslitelné součásti svatby. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, proč tomu tak vlastně je a kde má tato tradice svůj počátek?

Kde to všechno začalo?

Původ svatebních prstýnků sahá až do starověkého Egypta. Ženy dostávaly různé kroužky na počest uzavření sňatku. Vyráběly se ale z materiálů, které dlouho nevydržely – například z kůže nebo slonoviny.

Později si tuto tradici osvojili Římané, avšak význam prstenu „lehce“ pozměnili. Spíše než symbol své lásky k ženě, měl prstýnek značit, že je žena v jeho vlastnictví. Za doby Římanů se také začaly prsteny vyrábět z pevnějších materiálů, nejčastěji ze železa. Mělo to značit sílu a stálost jejich vztahu.

Později začali Římané vyrábět také snubní prsteny ze stříbra a ze zlata. Nedávaly se ale u oltáře, dával ho muž ženě, když ji přenášel přes práh jejich nového domu.

Věří se, že tradice nošení snubního prstenu na levém prsteníčku vznikla právě za doby Římanů, kteří věřili, že tímto prstem prochází žíla “vena amoris”, která vede přímo do srdce. Říká se také, že to byli právě oni, kdo začal poprvé do svých šperků vyrývat různé nápisy a značky.

Začarovaný kruh

Proč je symbolem ženatých mužů a vdaných žen právě prsten a ne jiný šperk? Svou roli zde hraje jeho tvar, tedy kruh, který nemá žádný konec ani začátek a tím symbolizuje nekonečné pouto lásky mezi mužem a ženou.

Snubní prsten jako povinnost

Kolem roku 860 n. l. prohlásil papež Mikuláš I. snubní prsteny jako povinnou součást svatebního ceremoniálu. V té době bylo nošení snubních prstenů pouze ženskou záležitostí.

Snubní prsteny pro muže se začaly stávat zvykem až během 2. světové války, kdy muži začali nosit snubní prsten jako připomínku na jejich rodinu a především manželku, která na ně doma čeká.

Období neomezených možností

V dnešní době máme při výběru snubních prstenů v podstatě neomezené možnosti. Mezi ty nejčastěji volené materiály patří žluté, bílé a růžové zlato, stříbro, chirurgická ocel či titan.

Výjimkou však není ani kombinace různých barev zlata či materiálů. Ženy si dnes často nechávají své snubní prstýnky ozdobit drahými kameny jako jsou například nádherné diamanty či zirkony.

Výroba snubních prstenů na zakázku

Pokud máte nějaké netradiční přání nebo svoji vlastní představu, jak by měl právě ten váš snubní prstýnek vypadat,
rádi vám ho vyrobí přesně podle vaší představy.

Kontaktujte nás